Casio G-Shock Men’s Watch – Tough Solar, Bluetooth, Stainless Steel – MTGB4000D-1A
SKU MTG-B4000D-1ADR   |
1 in stock
✔ Delivery 1–3 Business Days
Product Description
2 Year Warranty
Case size (L× W× H)
56.6 × 45.3 × 14.4 mm
Weight
178 g
Case and bezel material
Carbon / Stainless steel
Band
Layered Composite Band
One-touch 3-fold Clasp
Construction
TRIPLE G RESIST (Shock resistant, Centrifugal force resistant, Vibration resistant)
Carbon Core Guard structure
Water resistance
200-meter water resistance
Time adjustment
Bluetooth: Connects to a smartphone and automatically adjusts the time
Radio-controlled Watch; Multi band 6
Power supply and battery life
Tough Solar (Solar powered)
Smartphone Link feature
Mobile link (Automatic connection, wireless linking using Bluetooth®)
Apps
CASIO WATCHES
App connectivity feature
Auto time adjustment
Easy watch setting
Approximately 300 world time cities
Watch status display
Self check
Phone finder
Glass
Sapphire crystal with anti-reflective coating
Crown
Screw Lock Crown
Compatible band size
150 to 205 mm
Other
Neobrite
World time
*Subject to updates by connection between the watch and a phone.
Stopwatch
1-second stopwatch
Measuring capacity: 23:59’59”
Timer
Countdown timer
Measuring unit: 1 second
Countdown range: 24 hours
Countdown start time setting range: 1 minute to 24 hours (1-minute increments)
Alarm/hourly time signal
Daily alarm
Light
LED light (Super Illuminator)
Afterglow
Light colour
LED:White
Calendar
Full auto-calendar (to year 2099)
Hand home position correction feature
The auto hand home position correction
Energy saving feature
Power Saving (hands stop to save power when the watch is left in the dark)
Run time
Accuracy
Accuracy: ±15 seconds per month (with no signal calibration and mobile link function)
Other features
Hand shift feature (Hands move out of the way to provide an unobstructed view of indial)
Regular timekeeping:
Date display
Day indicator
Time adjustment details (Not available in New Zealand)
Time Calibration Signals
Station name: DCF77 (Mainflingen, Germany)
Frequency: 77.5 kHz
Station name: MSF (Anthorn, England)
Frequency: 60.0 kHz
Station name: WWVB (Fort Collins, United States)
Frequency: 60.0 kHz
Station name: JJY (Fukushima, Fukuoka/Saga, Japan)
Frequency: 40.0 kHz (Fukushima) / 60.0 kHz (Fukuoka/Saga)
Station name: BPC (Shangqiu City, Henan Province, China)
Frequency: 68.5 kHz